Připravte si ten nejlepší tatarák
Kategorie: VOLNÝ ČASJe téměř zárukou, že skvělou chuť tataráku najdete v každé české restauraci. Tento pokrm je tak oblíbený hlavně proto, že se jedná o směs zajímavých chutí – je v něm něco kyselého, slaného a hořčičného.
Recepty na tatarák jsou různé. My jsme pro vás vybrali originální francouzský tatarák, jehož historie sahá až do roku 1938.
Recept na francouzský tatarák z hovězího masa
Připravte si klasický recept, který je ve Francii populární už od druhé poloviny 19. století.
Na tento recept budete potřebovat prvotřídní maso a další přísady, v závislosti na variantě, kterou zvolíte.
Ingredience
- 900 g hovězího masa
- 2 žloutky (alternativou může být 1 lžička majonézy)
- 1 citron
- 1 polévková lžíce kapary v octě
- 85 g nakládaných malých baby okurek
- 2 jarní cibulky
- 1 konzerva ančoviček v oleji (volitelné)
- 6 polévkových lžic extra panenského olivového oleje
- 1 polévková lžíce dijonské hořčice
- pepř
- sůl
Postup
- Abyste předešli jakémukoliv riziku střevních problémů, doporučujeme maso, 3 dny před použitím, zmrazit. Po uplynutí této doby maso rozmrazte a zpracujte co nejdříve.
- Maso nakrájejte na malé kostky a poté, pomocí nože, rozmělněte najemno.
- Následně maso dochuťte přefiltrovanou šťávou z citronu, olivovým olejem, dijonskou hořčicí, ančovičkami, solí a pepřem.
- Nakonec tatarák promíchejte a uložte, ve vzduchotěsné nádobě, do lednice. Můžete jej také zabalit do potravinové fólie.
- Nyní nasekejte bílou část jarní cibulky nadrobno a při podávání jí tatarák posypte. Přidejte také nadrobno nakrájené baby okurky a kapary.
- Kdo má chuť, může tatarák dochutit worcestrovou omáčkou. S množstvím ale opatrně.
- Na vrch tataráku dejte, těsně před podáváním, 2 žloutky nebo 1 polévkovou lžíci majonézy.
- Dobrou chuť!
Trocha historie
Douho se věřilo, že má tatarák kořeny u mongolských jezdců, Tatarů, kteří si pod sedla plácali plátky syrového masa, aby jej na cestách mohli jíst.
Tento příběh popularizoval historik a spisovatel, Jean de Joinville, ve 13. století. Ten se s Mongoly ale nikdy osobně nesetkal a příběh použil jen jako způsob, jak ukázat, že jsou Mongolové necivilizovaní.
Historie francouzského tataráku sahá do roku 1875, kdy jej spisovatel Jules Verne použil ve svém románu Michel Strogoff (1875). Název se stal následně inspirací pro jeden z předních pokrmů v restauraci, ve druhém patře Eiffelovy věže, podávaný pod názvem “Le Jules Verne”.
Originální název francouzského tataráku je “Le steak at l´Americaine”, ale přesný původ výše uvedeného receptu není znám.
Další verzi tataráku publikoval špičkový šéfkuchař, Auguste Escoffier, ve čtvrtém vydání své kuchařské knihy “Le Guide Culinaire”, v roce 1921. V této variantě nebylo maso ochuceno žloutky, ale bylo podáváno spolu s tatarskou omáčkou.
V roce 1938 zveřejnil další skvělý šéfkuchař, Prosper Montagné, svou verzi tataráku ve své knize “Larousse Gastronomique”. Tato varianta vyžaduje, místo tatarské omáčky, dochucení žloutky.
Různé verze francouzského tataráku
Recepty se liší na základě ingrediencí, které v nich použijete. Hlavní rozdíly spočívají v následujících surovinách.
- Žloutky: Syrové žloutky (nejlépe pasterizované) se často podávají celé, položí se na maso nebo se smíchají s ostatními ingrediencemi těsně před podáváním. V některých receptech jsou žloutky nahrazeny tatarskou omáčkou nebo klasickou majonézou.
- Byliny: Někdo používá čerstvou petrželku, někdo dává přednost pažitce. S bylinkami ale opatrně, abyste zbytečně nepřebili skvělou chuť ostatních ingrediencí.
- Maso: Nejpoužívanějším masem je hovězí maso. Ve Francii a Itálii je ale také velmi populární koňské maso.
- Cibule: Bílá cibule je skvělou volbou, ale jarní cibulka může být také zajímavou alternativou.
- Ančovičky: V některých variantách francouzských tataráků můžete najít také rozemleté konzervované ančovičky.
- Worcestrová omáčka: S omáčkou to nepřehánějte. Obecně se doporučuje se jí raději vyhnout, jelikož výrazně změní chuť už tak dobrého masa.
Seznámili jste se s francouzskou verzí oblíbeného tataráku. Teď už jen stačí ji vyzkoušet.
Nechte si chutnat!
Štítky
Doporuč přátelům