Kdy zvážit dětskou psychoterapii? Noční můry, problémy ve škole a šikana jako varovné signály

Duševní zdraví dětí je stejně důležité jako jejich fyzická pohoda. Bohužel, psychické problémy se nevyhýbají ani těm nejmladším, a proto je důležité včas rozpoznat varovné signály. Pokud si všimnete výrazných změn v chování vašeho dítěte, například častých nočních můr, obtíží se spánkem, zhoršeného školního prospěchu nebo neochoty chodit do školy, je dobré zvážit konzultaci s dětským psychoterapeutem. Včasná pomoc může předejít vážnějším komplikacím v budoucnosti.
Noční můry a problémy se spánkem
Děti mívají občas špatné sny, ale pokud se noční můry objevují často, mohou signalizovat hlubší problém. Zvlášť pokud dítě před spaním nesledovalo žádný strašidelný film nebo neprošlo traumatickou situací, může být příčinou stres, úzkost nebo nevyřešené obavy.
Noční děsy se často pojí i s celkovou nespavostí. Dítě se bojí usnout, protože ví, že ho v noci mohou čekat děsivé sny. Nedostatek spánku se pak může projevit na jeho náladě, soustředění i celkové energii. V takovém případě je dobré zvážit odbornou pomoc. Dětský psychoterapeut může pomoci odhalit, co noční můry způsobuje, a nabídnout efektivní způsoby, jak se s nimi vyrovnat.
Náhlé zhoršení školního prospěchu a nechuť chodit do školy
Každé dítě občas přinese horší známku, ale pokud se jeho školní výsledky zhorší výrazně a bez jasné příčiny, je to důvod k zamyšlení. Zvláště pokud dítě současně začne odmítat do školy chodit, stěžuje si na bolesti břicha nebo hlavy, případně se často vymlouvá, že mu není dobře.
Může jít o přetížení školou, strach ze selhání, problémy s učitelem nebo spolužáky, nebo dokonce o šikanu. Některé děti se svěřují obtížně, a pokud se vám nedaří zjistit, co se děje, může pomoci dětský psychoterapeut. Odborník vytvoří bezpečné prostředí, kde dítě bude mít možnost otevřeně mluvit o svých pocitech.
Šikana – oběť i agresor potřebují pomoc
Šikana je jedním z nejzávažnějších důvodů, proč zvážit psychoterapii pro dítě. Ať už je vaše dítě obětí nebo tím, kdo ubližuje ostatním, situaci je třeba řešit. Šikana má dlouhodobé negativní dopady na psychiku dětí, a pokud není včas zastavena, může vést k úzkostem, depresím nebo nízkému sebevědomí.
Důležité je nebrat situaci na lehkou váhu. Pokud zjistíte, že je vaše dítě šikanováno, snažte se s ním mluvit klidně a ukázat mu, že jste tu pro něj. Zároveň kontaktujte školu a informujte se, jak situaci řeší. Kromě školního psychologa může být velmi přínosná i individuální terapie, která dítěti pomůže zpracovat negativní zkušenosti a naučit se bránit.
Pokud je vaše dítě agresorem, je nutné zjistit, proč se tak chová. Děti, které šikanují ostatní, mohou samy zažívat problémy v rodině, trpět nízkým sebevědomím nebo se snažit upoutat pozornost nevhodným způsobem. Psychoterapie může pomoci odhalit důvody agresivního chování a ukázat dítěti lepší způsoby, jak zvládat své emoce.
Jak poznat, že dítě potřebuje odbornou pomoc?
Pokud máte pocit, že se vaše dítě v poslední době výrazně změnilo, stáhlo se do sebe, je smutné nebo podrážděné, neváhejte situaci řešit. Zkuste si s ním upřímně promluvit a zjistit, co ho trápí. Pokud se vám nesvěří, nenuťte ho, ale nabídněte mu možnost navštívit odborníka.
Psychoterapie není známkou selhání rodičů ani dítěte. Naopak, včasná pomoc může předejít vážnějším problémům a pomoci dítěti zvládnout obtížné situace. Děti často potřebují jen bezpečný prostor, kde mohou otevřeně mluvit o svých pocitech a obavách. Pokud tedy máte sebemenší podezření, že se vaše dítě trápí, neváhejte vyhledat odbornou pomoc.
Štítky
