Stručné dějiny Hnutí v režii Armina Petrase
Kategorie: DIVADLOMěstská divadla pražská uvedou v koprodukci s činohrami Státního divadla Norimberk a Státního divadla Stuttgart adaptaci románu Petry Hůlové Stručné dějiny Hnutí.
Režisér inscenace Armin Petras není českému divadlu neznámý
Petra Hůlová
Jeho dramatizaci Anny Kareniny uvedlo v sezoně 2011/2012 brněnské Divadlo Reduta a před dvěma roky nastudoval v Berlíně scénické čtení hry Buňka číslo právě od Hůlové. „Mám rád Petřin smysl pro humor. Je skutečnou nekonformní intelektuálkou, feministickou punkerkou, a to je dobrý přístup“ řekl k tvorbě Petry Hůlové.
Inscenaci nazkoušel s německými i českými herci. „Rád překračuji hranice a čerpám vlivy z různých stran. Rozdíly mezi zeměmi mohou být pro inscenaci plodné,“ prozradil Armin Petras. „Navíc práce s lidmi z bývalého Československa je pro mě jako návrat domů, ke svým starším sestrám a bratrům,“ dodal Petras, který se s rodiči na konci šedesátých let přestěhoval do NDR.
Muži a ženy v románu
Román zabývající se feminismem, resp. mužskou a ženskou otázkou vyšel před rokem. Petra Hůlová poté text dramatizovala. „Psala jsem prostě jen adaptaci, a to bez ohledu na cokoli, naprosto svobodně. Teprve pak přišel na řadu Armin se svojí vizí. Jeho způsob tvorby mě naprosto uchvátil: obrovská soustředěná energie, jasná představa a nekompromisní směřování k ní,“ dodala k přístupu dramatika a režiséra autorka předlohy Petra Hůlová.
První velký projekt
Prvním velkým zahraničním koprodukčním projektem Městských divadel pražských jsou Stručné dějiny Hnutí. Mezinárodní spolupráce je jednou z klíčových aktivit, kterou Městská divadla hodlají i nadále akcentovat, ať už formou recipročních výměn, networkingu nebo koprodukcí.
Inscenace vznikla za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a Ministerstva kultury České republiky a za příspěvku Bavorského státního úřadu a Českého centra v Mnichově.
Štítky
Doporuč přátelům
Vaše názory |
K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.