Manuál pitného režimu aneb jak si nepokazit letní dovolenou
Kategorie: CESTOVÁNÍPár dnů volna a oddechu od každodenního stresu či pracovních povinností by si měl občas dopřát každý z nás. Každá dovolená má své specifické požadavky a speciálně v létě vám zanedbaný pitný režim může řádně zkomplikovat život.
Proč potřebujeme pitný režim
Voda je základem každého života a pitný režim je pro zdravý a správně fungující lidský organismus zcela zásadní. U dospělého člověka tvoří voda asi 65 % tělesné hmotnosti, u dětí je tento podíl až 80 %. Voda slouží v lidském těle k přenosu živin, pomáhá vylučovat škodliviny, udržuje stálou tělesnou teplotu a brání přehřátí organismu.
"Během letních dovolených, především v destinacích s vyššími teplotami, pravidelně dochází k dehydrataci organismu v důsledku nedostatečného příjmu tekutin v kombinaci se specifickou stravou, tropickým horkem a v neposlední řadě intenzivním opalováním", upozorňuje Mgr. Eduard Polakovič z centra ONLIFE a dodává: "Je třeba si uvědomit, že během oddychových dnů se nároky našeho těla nezmenšují, ba přímo naopak. Čím více se budete o sebe starat a dopřejete si dostatečné množství kvalitní vody, tím krásnější, zdravější a odpočatější se vrátíte domů.“
Jak zajistit hladký průběh vytoužené dovolené? Poradíme vám.
1) Cestování
Navzdory množství starostí spojených s cestou na dovolenou poslouchejte signály svého těla. Už před samotnou cestou a zejména v jejím průběhu byste neměli zapomínat na doplňování tekutin. Ať už jste se rozhodli pro auto nebo autobus, zabalte si do příručního zavazadla dostatek lahví - například neochucené pramenité vody, která vám spolehlivě zažene žízeň. Pokud jste za volantem, platí tato rada dvojnásob. S nedostatkem vody přichází bolest hlavy a podrážděnost, následuje únava a zhoršené vnímání, což může vést ke katastrofálním následkům. Na pitný režim ale nezapomínejte ani při cestování letadlem, na jehož palubě panuje velmi suché klima. Během každé strávené hodiny v letadle bychom měli vypít nejméně 200 ml tekutin.
2) Množství tekutin
Doporučené množství přijatých tekutin odborníci odhadují na 2-3 l za den. Se stoupajícími teplotami, prodlouženým pobytem na slunci a zvýšenou fyzickou aktivitou je však nutné tento příjem zvýšit. Při správném fungování lidského organismu odchází z těla 1,5-2,5 l vody za den. Pokud nedojde k vyrovnání ztráty tekutin, hrozí odvodnění a následná dehydratace. K doplňování tekutin by mělo docházet v průběhu celého dne. Pijte po menších dávkách, zato včas a pravidelně. Pociťujete-li žízeň, váš organismus je již dehydrovaný! Následné nárazové vypití velkého množství vody nic nespraví, naopak je zcela nevhodné, neboť způsobuje nadměrné zatížení organismu, zejména ledvin.
3) Druhy tekutin
Kromě toho kolik pijeme, je také důležité, co pijeme. Obecně je nejlepší dodávat tělu takovou tekutinu, která je mu co nejpřirozenější, a tou je čistá voda. Ideální je konzumace pramenitých vod s nízkou mineralizací, tj. 150-400 mg/l, jakou je např. pramenitá voda Rajec. Tento údaj najdete na etiketách balených vod pod označením "celkové množství rozpuštěných látek". Vysoko-mineralizované vody bychom měli pít pouze v omezeném množství, jejich nadměrná konzumace není pro lidské tělo prospěšná. „Minerální vody bohaté na minerály obsahují více než tisíc miligramů solí v jednom litru vody, což z nich dělá vlastně solné roztoky," vysvětluje MUDr. Ivan Majerčák. Úplně vyhýbat bychom se měli vysoce slazeným limonádám, džusům, energetickým drinkům a nápojům s obsahem alkoholu. Pokud si nejste jisti, co a v jakém množství pít, šikovným pomocníkem Vám může být Rajec vodní pyramida, která je univerzálním návodem na to, jak se zorientovat v bohaté nabídce pitného režimu, kterou naše země nabízí.
4) Teplota nápojů
Horké měsíce přímo lákají ke konzumaci ledově vychlazených nápojů, ty ale znamenají pro lidský organismus ohromný šok. Na krátký okamžik sice přichází úleva v podobě osvěžení, za chvíli se ale opět dostaví pocit horka. Kromě toho, pití příliš vychlazené vody a jiných nápojů může přivodit např. angínu nebo jiné onemocnění dýchacích cest. Odborníci tak doporučují i v horkých letních dnech konzumovat nápoje pokojové teploty.
5) Pitný režim dětí
Děti v zápalu her a letních sportů velmi často zapomínají na tekutiny, a když na ně rodiče dostatečně nedohlédnou, jsou schopny nepít i celý den. Výsledkem toho jsou závratě, masivní pocení, horečky a průjmy, způsobené většinou právě akutní dehydratací jejich malých tělíček. Dětští pacienti pak často tráví léto na nemocničních lůžkách, namísto veselých radovánek s kamarády. Nezapomínejte tedy na dovolených ani na pitný režim vašich ratolestí. Pokud odmítají čisté vody a dožadují se ovocných šťáv a slazených nápojů, raději je vždy nařeďte vodou s přirozeným obsahem minerálů.
Nezapomeňte při svých cestách na dobře vybavenou lékárničku.
Doporuč přátelům
Vaše názory |
K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.