Vliv tepla na psa
Kategorie: DOMÁCÍ ZVÍŘÁTKAI přes stálé varování uhyne každé léto několik stovek zvířat, nejčastěji však psů, které nechají jejich nezodpovědní majitelé zavřené například v automobilech před obchodními domy. I krátká chvíle může být pro zvíře ta poslední.
Psí kůže obsahuje minimální množství potních žláz, které napomáhají termoregulaci a ochlazování tělesného povrchu.
K ochlazování dochází pomocí zrychleného povrchního dýchání, díky kterému se ve zvýšené míře odpařuje voda z povrchu dýchacích cest. Problémy mohou mít zejména plemena se zkráceným čenichem, štěňata, psi z dýchacími obtížemi, nebo starší jedinci.
Teplem nejvíce ohrožená plemena:
- mops
- boxer
- molos
- bulldog
- akita inu
Plemenům nejvíce ohroženým horkem se říká tzv. brachicefalická plemena. Jedná se o morfologický typ psů související s poměrem délky a šířky lebky. Tito psi jsou typičtí krátkým čumákem.
Pokud psa vystavíte vysoké teplotě, dojde u něj k úžehu, tedy k celkovému přehřátí organismu.
Příznaky přehřátí:
- zrychlené až těžké dýchání
- malátnost
- celková slabost
- zvýšená teplota
- pěna u tlamy
- zvracení
- zrychlená srdeční činnosti
- křeče
První pomoc je nutné poskytnout co nejdříve a to tak, že přerušíme působení vysokých teplot. Psa přemístit do stínu a chladíme. Ideálně ho zabalením do vlhkého ručníku a postupně ho poléváme chladnou vodou – pozor na teplotní šok!
V nejhorším případě odjezd k veterinárnímu lékaři!
Pokud jste se svým pejskem na cestách, zajistěte mu dostatečný přísun čerstvého vzduchu, umožněte mu přístup k čerstvé vodě, častěji na vhodném místě zastavujte a nechávejte ho pobývat mimo automobil, případně nechte psa vykoupat.
K přehřátí organizmu nemusí zpravidla dojít jen v autě, ale i ve špatně větraných, přehřátých budovách, nebo ve stínu na rozpáleném parkovišti.
Venčete psy časně ráno a na večer. Vycházky přes den omezte na nezbytně nutnou dobu bez zátěže a volte vhodné prostředí.
Štítky
Doporuč přátelům
Vaše názory |
K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.