Vánoční kaktus a jeho pěstování
Kategorie: PELE MELEVánoční kaktusy (Schlumbergera, Epiphyllum, Zygocactus) patří k nejoblíbenějším vlhkomilným kaktusům. Je to nenáročná rostlina, která nám vydrží mnoho let. Pěstuje se pro květenství, které může být bílé, červené, růžové, purpurové i fialové.
Vánoční kaktusy k nám pochází z tropů deštných pralesů ve Střední a Jižní Americe. Plazivé větvičky této zajímavé jsou tvořeny oválnými články. Koncem podzimu a počátkem zimy vánoční kaktus rozkvétá. Květy však mohou mít i bílou a žlutou barvu nebo různé odstíny barvy růžové, červené a fialové. Vánoční kaktus vypadá dobře v závěsném košíku, kde báječně vyniknou dlouhé stonky se zářícími květy.
Tyto kaktusy nedáváme na přímé sluneční světlo, prospívá jim polostín. Intenzivně se zalévají v létě a v zimě přiměřeně. Teplota se nesmí snížit pod 12°C a neměla by přesáhnout 25°C. V době květenství nelze z rostliny odřezat rouby, přesazovat ji nebo pootáčet květináč na jiné Světlo. Rostlina by mohla poupata ztratit. V létě je dobré odnést rostliny na balkon, je však nutné je zakrývat od přímých slunečních paprsků. Rozmnožuje se roubováním. Předsušují se středně dlouho (asi 2 až 3 dny), a poté se vysazují do vlhkého písku.
Od října do ledna se tvoří poupata a květy. Od doby objevení poupat až do konce jejich odkvětu zaléváme mírně. Zemina by neměla přeschnout, měla by být stále vlhká. Rostliny s poupaty bychom neměli přemisťovat, protože hrozí nebezpečí jejich opadání. Prospívá pravidelné rosení vlažnou vodou. Teplota by měla být kolem 18 až 20°C. Až rostlina odkvete, postavíme ji do chladnější místnosti, s teplotou cca 15 až 16°C. Jestliže rostlina kvete, přihnojujeme ji jednou za dva týdny hnojivem pro kaktusy. V žádném případě hnojivo nesmí obsahovat vápník. Ten by rostlinu zničil. S přihnojováním by se mělo končit v červenci.
Přesazování rostlin, a to každé dva týdny až do září. Přesazujeme po odkvětu rostliny, koncem ledna. Zemina na přesazení se skládá z drnovky, listovky, rašeliny a písku. Během léta přenést rostliny na zastřešený chráněný balkón – tím může rostlina získat na síle. Pozor nedávat na přímé slunce.
Rozmnožujeme řízky, o velikosti 2 až 3 cm. Ideální je, pokud se rostlina množí v březnu, ale může proběhnout v jakémkoliv období roku. Odebereme několik stonků asi s čtyřmi články a necháme je na vzduchu několik hodin zaschnout a dáme do prohřáté vlhké zeminy. Můžeme přikrýt polyethylenem nebo skleničkou. Je dobré pravidelné provětrávání. Vánoční kaktus také zakoření ve vodě.
Autor: - E.Š. -
Související články:
Fikus benjamín a jeho pěstování
Ibišek čínský neboli čínská růže
Datlovník a jeho pěstování
Pěstování citrusů
Vavřín pravý alias Bobkový list - koření nebo okrasa?
Doporuč přátelům